wtorek, 2 września 2008

Ucztować jak Kreteńczycy


Spożywanie posiłków w greckiej tawernie to jedna z najwspanialszych uczt.
Wysoka jakoś produktów na Krecie sprawia, że najprostsze dania smakują wyśmienicie.
Jedna z najlepszych na świecie oliw z oliwek, czego zresztą nie można przy Kreteńczykach podważać, wspaniałe warzywa i wyjątkowe pachnące Kretą wina. Wszystko to sprawia, że godzinami możemy siedzieć przy stole.
Jedzenie obiadu o godzinie 13:00 jest największym nieporozumieniem. Obiad Grecki to późniejsze godziny, wiele osób przychodzi do Tawerny wieczorem z całymi rodzinami i znajomymi. Zamawiane są wtedy ogromne półmiski, przy których długo siedzą biesiadnicy. Zwykle rodziny przychodzą do zaprzyjaźnionych tawern wtedy możemy zaobserwować, że miejscowi nawet nie korzystają z menu, a obsługa zawsze wie co podać :-)
Ucztować jak Kreteńczycy, to z pewnością zamawiać jak największą ilość dań i próbować, próbować... Tylko turyści przeważnie zamawiają gotowe zestawy i deser.
W dużych ośrodkach turystycznych nie doświadczy się jednak tradycyjnego biesiadowania. Żeby przeżyć ucztę regionalnych, tradycyjnych potraw należy szukać miejsc dalekich od turystycznych wylęgarni.
Należy pamiętać o tym, że przysłowiowe wylizanie talerzy świadczy o naszym skąpstwie, a tradycją jest pozostawienie na talerzu resztek.
Kolejnym zwyczajem jest też pozostawianie talerzy po kolejnych zjedzonych posiłkach i nie należy wcale patrzyć z wyrzutem na kelnera, który doniesie nam kolejny półmisek. Jest to pewna odwrotność „wylizywanych talerzy” świadcząca o zamożności i zadowoleniu z kulinarnych umiejętności miejscowego kucharza.
Przy greckiej mentalności, nastawieniu do życia to naprawdę nie sprawia większego problemu. Nie zastanawiajmy się też co jest na rachunku bo i tak nic z tego nie zrozumiemy, za wyjątkiem osób znających język grecki.
Zamawiając rybę bierzmy pod uwagę to, że jest to jeden z droższych posiłków szczególnie wtedy gdy nie uprzedzimy kelnera, że zjemy tyle i tyle gram. W większych restauracjach kilogram ryby kosztuje 35 do 40 euro.
Do posiłków nie odmawiajmy sobie wina, a niespodzianka, o której poinformuje nas obsługa jest często pysznym deserem, ale miejsc gdzie zostaniemy poczęstowani czymś za darmo jest zazwyczaj nie wiele, a prezenty zostaną ujęte w rachunku .
Grecka kuchnia jest wyjątkowa, a smaki niezapomniane, ludzie niezwykli i dlatego próbujmy i cieszmy się życiem.
Kreta jest wyspą kulinarnych doskonałości, tradycji, fantastycznych przypraw, tańca i muzyki ale o tym następnym razem.
Posted by Picasa

Brak komentarzy:

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Website counter

Nasze e-Książki
Foodle.pl
Blog jest mojego autorstwa i podlega prawu autorskiemu.

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.